Jeśli dokuczają Wam ciągłe, mocne, bóle brzucha wraz z innymi dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, takimi jak wzdęcia, biegunki, zaparcia, nudności, warto wykonać badania, które pozwolą ustalić co Wam dolega.
I o ile obecnie rekomenduje się diagnozowanie Zespołu Jelita Drażliwego na podstawie IV Kryteriów Rzymskich, to ja proponuję wykonać do tego podstawowe badania, tak aby niczego nie przeoczyć (tutaj można poczytać na ten temat)
Jednak, gdy pojawiają się u Was tzw. objawy alarmowe, podstawowa diagnostyka może nie być wystarczająca.
Jakie są objawy alarmowe?
- obecność krwi w stolcu,
- utrata masy ciała,
- anemia,
- wodobrzusze,
- zwiększona liczba białych krwinek,
- stan podgorączkowy i gorączka.
- ból brzucha wybudzający w nocy,
- uporczywe wymioty,
- nagła zmiana rytmu wypróżnień
Weźcie też pod uwagę takie czynniki jak:
Wiek – objawy u osoby po 50 roku życia.
Występujące w rodzinie choroby zapalne jelit, rak jelita grubego lub celiakia.
Co zatem zrobić w razie tych objawów?
Pierwszym krokiem, zanim wykonacie inwazyjne badania, niech będzie sprawdzenie stanu jelit, a konkretnie czy nie istnieje stan zapalny.
Można to sprawdzić badając konkretne substancje w stosunkowo łatwo sposób. Opisałam Wam najważniejsze markery stanów zapalnych.
Jakie są markery stanów zapalnych?
Laktoferyna to białko (dokładnie) glikoproteina, która reguluje przyswajanie żelaza, a jednocześnie działa antybakteryjnie, uszkadza ściany komórkowe bakterii, zaburza metabolizm i blokuje tworzenie biofilmu.
Zonulina to białko, które jest powiązane z przepuszczalności bariery jelitowej ścisłych połączeń (tight junctions) pomiędzy komórkami nabłonka w jelitach (tutaj więcej na ten temat).
Kalprotektyna to białko, które jest produkowane podczas procesów zapalnych w jelitach – szczególnie wzrasta w chorobie Leśniowskiego-Crohna i Wrzodziejącym Zapaleniu Jelita Grubego (colitis ulcerosa).
sIgA to wydzielnicza immunoglobulina, wytwarzana przez komórki błony śluzowej. Wiąże się ona z bakteriami i wirusami, które przedostały się do przewodu pokarmowego i pomaga usunąć je z organizmu. Obniżony poziom sIgA oznacza dysbiozę (więcej na ten temat tutaj), natomiast podwyższony poziom przedstawia zwiększoną przepuszczalność bariery jelitowej.
Jak zbadać czy w jelitach istnieje stan zapalny?
Warto porozmawiać z Waszym lekarzem prowadzącym/dietetykiem o wykonaniu któregoś z tych badań. Każde z nich można wykonać bez wychodzenia z domu. Po prostu zamawia się je przez Internet, kurier przywozi specjalny zestaw do pobrania. Pobiera się materiał, próbki przesyłacie kurierem i czekacie na wynik (około 10 dni).
Po otrzymaniu wyniku będziecie mieć więcej informacji na temat stanu Waszych jelit i dzięki temu będziecie w stanie odpowiednio się nimi zająć.
Badanie markerów stanów zapalnych jelit możecie wykonać tutaj.
Taki panel daje dość szeroki obraz tego co może dziać się w jelitach. Jeśli mamy jednak ograniczone środki to warto zmierzyć chociaż poziom kalprotektyny:)