Masz stwierdzony Zespół Jelita Drażliwego (IBS)? Przez stwierdzony rozumiem badania od stóp do głów, aby wykluczyć inne choroby. Tu możesz przeczytać jakie badania warto wykonać. A tutaj możesz pobrać za darmo listę badań profilaktycznych dla kobiet.
Jeśli zatem to co Ci dolega, to IBS, to warto wprowadzić dietę Low Fodmap. Przedstawiam Ci tą pierwszą i chyba najbardziej popularną dietę.
Dieta LOW FODMAP składa się z 3 faz:
PIERWSZA FAZA – Trwa od 2 – 6 tygodni.
Jemy tylko to, co zawiera minimalne lub żadne ilości tzw. FODMAPów czyli w skrócie mówiąc produktów bez:
-fruktozy, galaktozy, glukozy
-Laktozy
-Fruktanów
-Galaktanów
-Polioli – są w grzybach, selerze, awokado, ale to też popularne słodziki– erytrol, ksylitol, sorbitol (np. w gumach do żucia, suszonych owocach, słodyczach)
Sporo rzeczy trzeba wyeliminować – możesz sobie wyobrazić jakie niekorzystne skutki może mieć przedłużanie tej fazy. Poza tym dieta Low Fodmap jest niskobłonnikowa – a za niska podaż błonnika niesie za sobą katastrofalne skutki.. – tutaj możesz przeczytać dlaczego podaż błonnika jest konieczna i jak to robić na diecie Low Fodmap.
DRUGA FAZA – trwa 10 tygodni
Ponownie wprowadzamy problematyczne wcześniej produkty do codziennej diety.
Ale uwaga! Nie robimy tego na hura, bo dawno nie jedliśmy jabłek i po prostu musimy ich zjeść kilo, teraz, zaraz 🤣 Każdą z wcześniej wymienionych grup wprowadzamy osobno i po jednym produkcie. I uważnie obserwujemy co się dzieje, przez dwa lub trzy dni. Cały czas trzymamy się zasad z pierwszej fazy i jeśli jest ok, dodajemy następny produkt.
Brzmi trudno? No, super łatwe to nie jest i wymaga planowania, a najlepiej rozpisania sobie wszystkiego co jemy.
TRZECIA FAZA
To po prostu personalizacja – po tych minimum dwóch miesiącach powinniście mieć obraz tego co Wam szkodzi. Staraj się jeść jak najbardziej różnorodnie, unikając tylko tych produktów, które są bardzo problematyczne. I dążyć do wprowadzenia jak największej ilości produktów.
Pamiętaj, że tolerancja FODMAP może się zmieniać z upływem czasu, więc jeśli istnieją również produkty, których nie tolerujecie, spróbuj ponownie za kilka miesięcy, aby sprawdzić, czy coś się zmieniło.
DODATKOWO:
Trzy rzeczy, które niekoniecznie Ci się spodobają 🙂
– podjadanie i oszukiwanie na diecie Low Fodmap przynosi efekt – noooo, jakby to ładnie ująć, 🤣 – żaden. Dieta nie zadziała.
– najlepiej dietę przeprowadzać pod okiem dietetyka/lekarza
– niestety nie zawsze Dieta Low Fodmap działa -nawet jeśli nie oszukujemy. Dlaczego? To temat na kolejny artykuł
To w dużym skrócie opis diety LOW FODMAP. Jeśli masz jakiekolwiek pytania, daj znać.
Pingback: Dieta Fodmap w praktyce – Brzuchomechanika
Pingback: Co to jest Zespół Jelita Drażliwego (IBS)? – Brzuchomechanika
Pingback: Joga na Zespół Jelita Drażliwego | Joga || Polly Yoga Blog
Pingback: Histamina - Jak działa i jak sobie poradzić z jej nietolerancją - Brzuchomechanika
Pingback: Alkohol a dieta Low Fodmap - Brzuchomechanika
Pingback: Błonnik a dieta Low Fodmap - Brzuchomechanika