Jak zabrać się do diety Fodmap? Na pewno warto się przygotować. Oto kilka rad:
Z całego serca radzę Wam na początek – jeśli macie dolegliwości jelitowe, typu wzdęcia, zaparcia, biegunki, zróbcie badania, aby wykluczyć inne choroby, alergie i nietolerancje. Jelito drażliwe niestety może być z nimi mylone.
Ściągnijcie aplikację Monash – tak wiem, jest płatna, kosztuje ok 38 zł – ale uwierzcie mi, w pierwszej fazie diety sięgnięcie po nią 1000 razy dziennie i będziecie błogosławić dzień, w którym usłyszeliście tą radę 😉
Dokonajcie przewrotu w lodówce i spiżarni 😉 – oddajcie po rodzinie i znajomych produkty, po które nie sięgniecie przez najbliższe kilka tygodni. Które? Weźcie głęboki oddech i czytajcie dalej:
– zwykłe mleko, śmietana, miękkie sery, maślanka, zwykłe jogurty
– żytnie pieczywo
– warzywa strączkowe, szparagi, zwykłe buraki, czosnek, cebula, kukurydza,
– jabłka, gruszki, morele, awokado, jeżyny, wiśnie, czereśnie, porzeczka, daktyle, grejpfrut, mango, brzoskwinie, śliwki, i suszone owoce,
– soki owocowe, woda kokosowa, gumy do żucia
– słodycze, czekolady mleczne, wszelkiego rodzaju batony
Przemyślcie sprawę konsultacji u dietetyka – ale tylko takiego, który wie co to IBS i Fodmap i który ułoży dietę specjalnie dla Was. Znam takiego jednego 😉
I dajcie sobie czas. Nie stresujcie się 😎 – nawet jeśli się czasem potkniecie w diecie, nic się nie stanie. Nie zniweczy to Waszych dotychczasowych wysiłków. Pomęczycie się troszkę, ale zaczniecie od nowa.
Dacie radę! ❤
W dalszych artykułach możecie poczytać:
Pingback: Co to jest dieta Fodmap? – Brzuchomechanika
Pingback: Zespół Jelita Drażliwego – co robić? – Brzuchomechanika
Pingback: Zamienniki w diecie Low Fodmap – Brzuchomechanika
Pingback: Co to jest Zespół Jelita Drażliwego (IBS)? – Brzuchomechanika
Musimy umówić sie na taką konsultację z dietetykiem
Ij, to zdecydowanie nie dieta dla mnie. Musiałabym pozbyć się całego mnóstwa bardzo lubianych produktów. Na razie na szczęście nie muszę sobie odmawiać niczego poza słodyczami w dużych ilościach.
Nie mam problemów z pracą jelit, dzięki zdrowym nawykom żywieniowym funkcjonują całkiem nieźle. Takie aplikacje plus rozmowa z dietetykiem mogą okazać się bardzo zbawienne.
wszystko, naprawdę, ale mlekoooo, byłoby ciężko 😉
Dieta przy IBS to właściwie podstawa, szczególnie jeśli człowiek nie chce się truć lekami, które przepisywane są niekiedy na chybił-trafił przez lekarzy, którzy biorą chorych za wariatów, bo to przecież “choroba ze stresu”. Sama tak miałam po tym, jak po kolejnym zatruciu pokarmowym pojawiło mi się poinfekcyjne IBS.
Pingback: Alkohol a dieta Low Fodmap - Brzuchomechanika